GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Samovar 4061103
nr 406 1103
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Samovar, stengods, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1970-tal, behållare med tappkran, lös skylt 'tomatjuice', höjd 48 cm, därtill två skålar på fot höjd 13 cm, signerade i godset: '(Studiohanden) Stig L', originaletikett: 'GUSTAVSBERG SWEDEN', litteratur (snarlik): Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 166
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 27 mars 2006
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg